STOP на теорията, START на практиката
“От близо” е видео проследяване, което ще ви представи как един бизнес стартира от нула, като минава през идеята, проучванията на пазара, избора на име, бизнес плана… Всички процеси са динамични, различни и предизвикателни. Ще ви запознаем съвсем искрено със страховете и въпросите, през които преминава един млад предприемач. Във видео Ясен Деянов ще разкрие етапите, през които преминава неговия бизнес. След всяко видео ще има професионален коментар на предприемач, който ще представи своята позиция по темата; съветите, които има; насоките, които дава…
Изборът на обект
се оказва доста по-сложен, отколкото са предполагали. Първото нещо, което правят, е да съберат информация от известни български портали за недвижими имущества под наем. След това започват да търсят сами и откриват много свободни обекти, което ги обнадеждава, че ще се справят. Търсейки по този начин, става все по-трудно и и се обезсърчават. Тогава решават да се обърнат към професионален агент. На него също му отнема доста време, докато открие нещо подходящо. Плановете са да стартират през февруари, а в средата на февруари още нямат обект. Тогава отново решават да вземат нещата в свои ръце. Така, една вечер, докато преглежда сайтове, Ясен открива добро предложение, свързва се с собствениците и техния агент и сключват договора за наемане.
Критериите, по които търсят
обекта са няколко: наем, локация и специфични характеристики. Наемът е един от жизнено важните критерии, тъй като цялата инвестиция е базирана на кредити и лични спестявания. Затова искат да се вместят в малък бюджет. Характеристиките на обекта са свързани с площта, оборудването и как тези неща се вписват в бизнес модела.
На пазара
съществуват много свободни търговски площи, но те са с различен статут. Това означава, че всяка търговска площ е категоризирана по специални изисквания. Ако съответната площ няма нужните разрешителни, не може да оперира като обект, в който да се предлага храна. Това е един от основните проблеми. Друг проблем е, че малко от обектите са разположени на подходящи места, т.е. – намират се на малки улици, с малък човекопоток и т.н. Друг проблем е свързан именно със смяната на статута. Те избират няколко обекта, но на повечето от тях статутът не може да бъде променен.
КАЗУС: няма коментар от специалист
Тази седмица няма да прочетете насоки и мнения от специалист е областта на недвижимото умищество.
Специалисти отказаха да коментират, защото мислят, че подоходът да намериш сам обекта накърнява техния бизнес. Може би са прави.
Тук обаче възниква следният въпрос:
Как следва да подходи един стартиращ бизнес – да търси възможности да се справи сам – както и с каквото може, или да търси професионална помощ за всеки от етапите, през които минава?
Вашите отговори
По-рано пуснахме запитване до нашите приятели във Facebook как те виждат нещата. Ето и няколко от коментарите, които получих:
Chavdar Targohov : Като собственик на консултантска фирма, една от функциите ни е да се занимаваме със стартиране на проекти. Вече работихме по няколко такива и всеки от екипа, включително и инвеститора, би потвърдил, че е много добре, че е ползвана външна (т.е. нашата помощ). Причините в примери: единият клиент беше решил да прави овощна градина, бил чул, че много се печелило. Ние направихме бизнес плана, пресметнахме всички инвестиции, рискове и печалби и се оказа, че примерно след 5 години ще започне да печели по 10 000 лева на година, а сегашният му бизнес му носи 30 000 лв на месец. Очевидно се оказа, че приоритетът трябва да остане текущата му дейност. При още двама клиенти резултата от дю дилижънса, който правихме, показа, че бизнесът ще е на загуба и не препоръчваме това да се случи. При още двама точно обратното – всичко излезе добре, после ние продължихме със стартирането на бизнеса – включително лого, мото, корпоративна визия, наемане на персонал и т.н. Нещата и в двата случая са почти готови – пред откриване на новата дейност сме. А ако стартиращият бизнес няма пари за външна помощ, дано добре да си е направил сметката, за да не съжалява после. От мен един съвет – стартиращ бизнес на кредит – НИКОГА!
Stanislava Getova: Защо специалистите не коментират конкретния избран обект – плюсовете и минусите, които има той и с какво може да бъде подобрен? В крайна сметка много хора имат нужда да бъдат „спасени“ в движение, не само в предварителен етап. Даже тези професионалисти би трябвало да се радват, че има конкретен обект, който да обсъждат, а не само „по принцип“….така и на публиката ще стане много по-ясно и онагледено какво да има едно наум…
Irena Mihaylova: Има плюсове и минуси и за двата подхода, всичко зависи от конкретния случай. Начинаещият бизнесмен/дама, ако има ресурсите, може да ги използва бързо да постигне професионални резултати, като наема специалисти за отделните задачи по стариране и развитие на бизнес идеята. Ако ресурсите са ограничени, по-добрият начин очевидно е да се избере ниша, в която собственик на бизнеса е професионалист. Хубавото на времето, в което живеем, е че имаме неограничен източник на информация в интернет и всеки може да се самообразова.
Очаквам и вашите мнения по темата в коментарите!
Коментар от ментор…
Предлагам да видите мнението на един от моите ментори – Майкъл Делоухи, който говори от малко по-различна, разчупена гледна точка. Не се свързах директно с него да коментира, защото в книгата си „Успех в 10 стъпки“ вече го е казал така:
Да си представим, че аз и ти отваряме ресторанти за бързо хранене. И се обзалагаме кой ще продаде повече хамбургери.
Какви преимущества би поискал най-много, за да успееш да спечелиш облога?
Искаш висококачествена тъмна бира? Хлебчета със сусам? Искаш вкусен вегетариански бургер за тези, които не ядат месо? Най-добрите хрупкави пържени картофки? Подходяща обстановка? Хората да обичат да идват, защото им е приятно? Или може би не много удобни столове… за да ядат бързо и да си отиват без да се бавят? Площадка за децата? Най-ниски цени? И ТОВА ли искаш? Не си лесен, със сигурност.
Но добре, имаш това, това, това, това, това, това, това и това.
Какво? Искаш да кажеш, че се скъпя за нещо? Искаш и най-доброто местоположение? Ех, Боже мой! Направо ме убиваш! Добре, хайде. Получаваш най-оживеното кръстовище в града. Всъщност, давам ти ВСИЧКО ТОВА! Всяко предимство, което поискаш, давам ти го! Доволен ли си? Добре.
Аз пък искам само ЕДНО предимство. И ако ми го дадеш и започна да продавам хамбургери, ще видиш какво ще направя тогава!
Единственото предимство, което искам… е ТЪЛПА УМРЕЛИ ОТ ГЛАД ХОРА!
За такъв вид бизнес, локацията на обекта наистина е ключова. Ние говорихме с Ясен за това и за „маркетинговите изненади“, които съществуващият човеко-поток би могъл да поднесе: може да има много хора по улицата, но те да не се интересуват от това, което предлагаш ти.
Майкъл Делоухи много правилно изтъква: Трябват ти ГЛАДНИ хора.
Сигурен съм, че Ясен и неговите партньори ще успеят да привлекат правилните гладни хора, той има чудесни идеи за това. Ако един нов бизнес се насочи към постоянни промоции с големи отстъпки, той рискува да изгради имидж на „евтин“. Това ще спечели определена таргет група, която обаче е много несигурна. Тя отива при следващото по-евтино нещо, защото за тази група единствена ценност са парите. Ако обаче останат верни на здравословния начин на приготвяне, цената не е проблем: ще дойдат ценителите, които ще доведат и свои приятели. O’Live може да стане бърз Клуб за любителите на здравословното хранене 🙂
Лично аз отивам следващата седмица, гладен, за да проверя мястото 🙂
Заповядай и ти, да проверим как ще ни изненадат!
Доста ми хареса израза „O’Live може да стане бърз Клуб за любителите на здравословното хранене“ 🙂
Какво да кажа за тъй наречените „специалисти“ от Агенциите за недвижими имоти. Това е техния бизнес модел – ако някой клиенти отиде все пак при тях, да го „изстискат“ докрай за техните „консултантски услуги“. Така бизнес не се прави никъде. Взаимоотношенията се градят на доверие. А какво доверие да имам на специалист, който казва: Аз няма да ти кажа нищо. Ако си платиш добре ще ти споделя „Тайната“. Повечето от тях дори не са чували как се привличат клиенти. Нали трябва да има дадеш някаква бисквитка преди това или най-малкото да сложиш нещо на кукичката.
Примерът, който мога да дам е от миналата година. Търсехме помещение в София (около 25м2) с тоалетна за цветарски магазин. Отидохме в 3-те най-големи Агенции и им разказахме за нашата идея и какво ни трябва. Общо взето бяха любезни и „ще ви се обадим, като имаме нещо“.
Така минаха няколко месеца. Накрая решихме, че те няма да свършат работа и започнахме да си търсим сами. След много търсене, един ден (съвсем случайно) видяхме на едно помещение табела „Дава се под наем“. Говорихме със собственика и се разбрахме с него.
За да сме коректни се обадихме на въпросните 3 агенции да им кажем, че вече сме си намерили помещение. Отговора беше един и същ „Чакайте да погледна само. За какво ставаше въпрос? Аха. Намерили сте си сами, така ли? Защо не ни казахте, че си търсите и сами? Сега кой ще ни плати разходите до момента?“. Не знаех какво да им кажа…