Предстои интересно запознанство. Докато обмислях как най-точно да ви представя Николай Димитров, попаднах на интересен „фонтан“ от думи, с които предполагам, че той сам се е описал. Ето го:
След като прочетете интервюто с него, със сигурност ще свържете половината думи с някои от принципите, за които той говори. Той е многостранно развита личност с разнопосочни интереси. Той е пътешественик.
Николай за пътя, спирките, гарите и професионалното си развитие:
Представям си, че моят професионален път е започнал в София, от малка гара (между Люлин и Младост), от която тръгват влакове за всички посоки. Дълго време се чудех коя е моята посока. В много отношения още не съм намерил отговора. Учих електротехника – не се оказа професия за мен. След това – публична администрация в УНСС – от нея взех много, но и това не беше моята професия.
Може да се каже, че професионалният ми път започна от университета – прекарвах голяма част от времето си в библиотеката на УНСС. Това беше „първата гара”, на която избрах да сляза. Измежду литературата там бързо открих книгите, които най-много ми допаднаха. Бяха от областта на психологията.
Малко по-късно, когато постъпих в студентската организация AIESEC, получих възможност да изпитам на практика нещата, за които дотогава само бях чел. Това беше „втората гара” от моето професионално пътуване. Като доброволец опитах няколко реализации. Занимавах се с продажби, с организиране на събития – все области, в които не успях да се докажа пред себе си. Накрая ми беше предоставена възможност да организирам малък семинар за членовете на нашия локален офис. Отзивите бяха чудесни! Поздравяваха ме за хубавото настроение, което бях създал. Това ме подтикна да се занимавам с хора и човешки ресурси (HR).
В HR областта за първи път се почувствах на мястото си. В същото направление стажувах в държавната администрация, след това и в Германия. Преходът към обученията дойде естествено, поради моята (твърдят вродена) склонност да се показвам пред хора и да общувам с тях.
Още като студент се включих в едногодишната програма за обучение на треньори при Мишо Фабрикант. Малко по-късно записах магистратура по „Трудова и организационна психология“ в СУ.
От тогава не съм спрял да се занимавам с обучения, тренинги и организационно консултиране. Водил съм семинари за стотици хора у нас и в чужбина. Бил съм водещ на корпоративни събития, събиращи до хиляда и триста души. Станах преподавател по презентационни умения към Нов български университет. Мечтая моят професионален път да ме отведе до TED, където да разкажа повече за нещата, които съм открил и които ме вълнуват.
Как стигна до trainer.bg?
На инат. Опитвал съм да работя на пълен работен ден, с твърда заплата, с шеф – не се получава. Изтощавам се, много бързо се отегчавам. Имам нужда от много предизвикателства, нови идеи, бърза възможност за реализация на нещата, които ми хрумват.
Trainer.BG ми дава тази възможност.
Началото беше по-скоро комично. Събрах екип около идеята да направим семинар и обучение, даващо възможност на студентите да взимат изпитите си по-лесно. Така се разви идеята за ефективното учене, която събра много последователи и послужи за основа на стартиращата ни компания. Когато се разнесе слух, че се справяме добре в работа с група, започнахме да получаваме запитвания за различни обучения. Така доразвихме портфолиото си. В момента покриваме широк спектър услуги в сферата на корпоративните обучения, личностното развитие, тиймбилдинга.
Как оценяваш развитието на бизнеса, който предлага обучения в България? Има ли „хляб“ в него?
Има „хляб“ за всеки, който полага добросъвестни усилия, работи качествено и се стреми да е полезен на сектора, който обслужва. Ясно е, че нивото тук е много различно от това на Запад (както и на Изток). Притеснителното е, че нашият бранш е привлекателен, защото изглежда, че нищо не правим, а получаваме добро заплащане. Това привлича много хора без опит и квалификация, което понижава нивото на бизнеса като цяло. От друга страна, клиентите имат разнообразни схващания за това, как трябва да протече едно обучение. Това изисква да работим с тях по налагане на реалистични очаквания. В този смисъл бизнесът се развива; има накъде да продължава, както откъм стандартите за обучения, така и откъм изискванията на клиентите.
Ще ми разкриеш ли някои от тайните на ефективните обучения?
Ако имаш предвид ефективното учене, формулата е твърде проста:
Осъзнай какво искаш; пожелай го силно; намери всички начини, с които да го постигнеш по-бързо и по-лесно!
Срещам се с твърде много хора, които очакват някаква сложна западна система, написана на хиляди страници хартия, която трябва да се прилага сутрин, обед и вечер в продължение на (да речем) шест месеца, и която ще ги направи ефективни в ученето.
Иронията е, че такава система съществува, но едновременно с това е пълна измислица. Обучението по ефективно учене предоставя разнообразна и цялостна гама от техники за подобряване на всички етапи от учебния процес. Който силно иска да научи нещо – ще се справи, независимо дали прилага техниките сутрин, обед, вечер или преди лягане. Който учи насила или без желание – усилията му са обречени на неуспех.
Затова в нашето обучение се работи както върху техники за четене, писане, запаметяване, систематизиране, така и върху мотивацията и откриването на движещите сили – онова, което дърпа всеки от нас напред и нагоре.
Теория или практика?
Практика, основана на теория. Налагат се и все повече ще се налагат методи и практики, които лежат на стабилни теоретични основи, научни изследвания, вътрешна консистентност.
Едно от вашите послания е „развитие извън зоната на комфорт“. Какво точно имате предвид?
Човек се учи от непознатото. Когато попаднеш в нова среда, с която не си се сблъсквал; когато излезеш извън зоната на комфорт, тогава научаваш нови подходи и се приспособяваш. Процесът не винаги е приятен, но е единственият възможен. Никой не е успял, защото си е седял вкъщи на топло и всички са му казвали колко е умен и прекрасен.
Успяват хората, които излизат навън, на студа и дъжда; намират начини, търсят пътища; смело се хвърлят към нещата, от които другите се плашат; грешат и се учат от грешките си.
Това, което правим в Trainer.BG, е да създаваме среда, в която човек има възможност да излезе извън зоната си на комфорт и да потърси нови методи за справяне с предизвикателствата на живота.
Как успяваш да избягаш от зоната си на комфорт, за да постигаш резултати?
Обграждам се с честни хора, които не пропускат да ме критикуват за нещата, в които не се справям. Работил съм и продължавам да работя с екип от прекрасни хора и професионалисти, благодарение на които се издигам нагоре.
3 бизнес урока от Николай Димитров1. Ефективност – старай се да свършиш работата, за която те наемат, точно и в срок;
2. Вежливост – уважавай останалите и се дръж с тях така, както искаш те да се държат с теб;
3. Хората на първо място – влагай колкото се може повече в хората, с които работиш.
Коментари
Липсват коментари.