Около Михаил Стефанов (или Мишо, както го наричат приятелите му) постоянно има много хора, усмивки и добро настроение.
Занимава се с един куп неща. Фронтмен е на нашумялата музикалната банда Good Music Society, движи комуникациите на Национална мрежа за децата, а напоследък виждам, че правенето (или май по-скоро яденето) на мъфини е част от ежедневието му :). Освен това е активен блогър и постоянно му присъствие в социалните мрежи не е тайна за никого.
Мишо е завършил Връзки с обществеността в СУ. Работил е като PR и продължаава да го прави. Той е роден с професията си. Това личи по всичко, до което се докосне. Носи комуникациите вътре в себе си и постоянно измисля интересни инициативи, в които въвлича солиден брой хора. След като прочетете интервюто, ще разберете защо го поканих да ни гостува.
Разкрий ни основните принципи, които ти помагат да се справяш с толкова много и различни проекти.
- Планирам предварително;
- Никога не върша нещо, което мога да делегирам на някой друг;
- Рядко мисля колко много всъщност проекти имам (иначе най-вероятно щях да съм винаги депресиран);
- Старая се да си създам забавление във всичко, което правя, дори и в най-скучните неща.
Ти си постоянно вдъхновен. Как се случва тази неуморност от идеи, публикации, предизвикателства, проекти…?
Не съм постоянно вдъхновен, само така изглеждам. Постоянно съм недоспал, но дозите вдъхновение са силни. Основната причина за това е, че се научих да отказвам да правя неща, които не ми носят вътрешно удовлетворение и не ме вдъхновяват, независимо колко пари ще ми донесат.
Напоследък сякаш повече те свързвам с мъфини, отколкото с музика, защо така?
Жена ми е виновна – реши, че ще има ново хоби – да прави мъфини. Понеже тя е изключително талантлива, получи се особено добре. Това не се отрази добре на разделното ми хранене, но със сигурност изигра роля във вдъхновението ми, за което си говорим по-горе.
Преди няколко години основа група Ajabez, която наскоро се роди отново под името Good Music Society. Как се случи през годините популяризирането на групата?
Популяризирането на групата е една от големите ми дилеми по много проста причина – винаги бандата е била моето хоби, нещото, което ме вдъхновява и зарежда да върша и останалата си работа с удоволствие.
Затова години наред отказвах да полагам усилия за популяризирането на групата, защото това е ежедневната ми работа – мисля как да се популяризират марки, проекти, организации, каузи. Не исках да го правя за своето хоби, което трябва да ми носи различен тип удовлетворение, но нещата започнаха да се случват и без моето участие – хората харесват музиката ни, прибавят ни в социалните мрежи, популяризират ни сами. Медиите започнаха да ни откриват, в това число и мои приятели журналисти ни подкрепяха. Общо взето популяризирането на бандата се движеше до скоро почти само.
Едва напоследък започнахме да сме малко по-организирани в комуникацията с медиите и общуването с хората в социалните мрежи. Но това е разбираемо – Good Music Society е на изцяло ново, вече професионално ниво като музика и много повече хора заслужават да получат възможност да чуят това, което правим.
Може ли да ни подскажеш 2-3 тънкости за установяването на нов проект на пазара? (независимо дали е бизнес, НПО или група)?
Тънкости няма, само дебелости. С други думи, нов проект на пазара е дебелият край на тоягата – има голям риск и трябва здраво и умно бачкане.
Едно от нещата, които ми прави впечатление при новите български компании, е, че не правят сериозно предварително проучване на пазара и възможностите.
Някак започват на сляпо (говоря за мнозинството от тези, които съм наблюдавал аз, а не по принцип). Проучването и предварителната оценка на възможностите, рисковете и инвестицията е задължително – реално да прецените има ли нужда от това, което ще правите.
Второто нещо е създаването на качествен продукт – хората да искат да го опитат втори път, независимо дали е бизнес продукт, услуга на НПО или музикално парче. Накрая (нещо, което много от по-малките start-ups често пренебрегват) е задължително да бъдат отделени пари за маркетинг – и то сериозна част от бюджета. Какъв е смисълът да правиш нещо, за което никой няма да разбере?
Предприемате нестандартна инициатива тези дни – ще се обличате за концертите си без пари. Как се прави бизнес без пари?
Хубавото на Good Music Society е, че не е бизнес. И няма за цел да прави пари. По тази причина сме изключително свободни да правим щуротии като тази с дрехите втора ръка. Целта на този проект е да предизвикаме малко хората, да ги накараме да се замислят, че можеш да правиш качествена музика и без лъскав имидж.
А иначе на въпроса:
Не можеш да правиш бизнес без пари. Точка. Ако не инвестираш нещо, няма как да спечелиш нещо. Дори да миеш прозорци, пак ти трябва първоначална инвестиция за парцал, кофа, препарат, работни дрехи.
Кои три основни урока по бизнес си научил до момента от опита, който имаш?
Моят опит не е особено голям в сравнение с този на много мениджъри и предприемачи, които от десетилетия правят бизнес и го правят добре. А трите неща май ги формулирах и по-горе, ето ги пак синтезирани:
- Отделяй достатъчно средства и време за предварително проучване и внимателно планиране;
- Прави всичко възможно да създадеш качествен продукт, който хората с чисто сърце да могат да препоръчат;
- Инвестирай много и умно в маркетинга и комуникациите.
Какво е посланието ти към читателите на “Бизнес уроци за начинаещи”?
Да бъдат смели и да не оставят страха от поражението да ги спира да рискуват!
РУБРИКА: ИЗВЪН БИЗНЕСА
Аз съм съпруг на прекрасна и талантлива жена, татко на щура и даровита дъщеря, бъдещ стопанин на средноазиатска овчарка (любимото ми куче, за което със съпругата ми имаме сделка, че ще получа, когато осигуря къща с двор, в който то да живее). Музикант по душа и призвание, но достатъчно умен да остави музиката свое хоби, за да има кое да го зарежда след дълъг работен ден.
Още:
YouTube – надникнете и там
ВИДЕО: Как Ahabez премина в Good Music Society
Сега е ред на вашите въпроси към Михаил Стефанов!
Чудесно интервю, а от Мишо Стефанов може да се научи как човек да увлича околните в каузите, в които вярва. Аз лично се уча от него и му се възхищавам! Силно впечатление ми направи това, което каза за разпределянето на отговорностите в екипа.
Как е най-добре да процедира лидерът – да обяснява причините за своите действия или да пази дистанция, когато координира и разпределя задачите – това е моят въпрос към Мишо?
С пожелания за все повече читатели на рубриката:Станислава Гетова (Friendly, Design and Animation)
„Отказвам да правя нещо, ако не ме вдъхновява“. Мишо, приветствам те за това, че сам си създал платформата, на която стъпваш, за да сътвориш някакъв продукт – плод на твоя талант! Това ми говори много за теб. Мога да кажа, че добре познаваш себе си – потребностите, вдъхновенията, търсенията, които имаш; нуждата да раздвижиш всичките си вътрешни ресурси, за да следваш целта си и да бъдеш полезен на другите…
Много ми се иска малко да променя тази фраза, за да е работеща за всички нас, които „те четем“ и се наслаждаваме. „Ако нещо не те вдъхновява, просто не го прави!“. Това е моята нова сентенция, която мисля да следвам! Благодаря ти!