„Хората имат право да ме критикуват.
Ако искат да ме освиркат, защото не пея добре,
те със сигурност ще го направят.“
Ще се откажете ли от мечтата си точно днес? Не го правете!
Не и преди да сте прочели историята на Лучано Павароти!
Не вярвам, че има човек, който да не е чувал за известния италиански оперен певец и един от тримата тенори – Лучано Павароти (1935-2007).
Знаете ли, че:
* Като малък Лучано Павароти не получава добра музикална подготовка и не е можел да чете ноти;
* Той е искал да гради футболна кариера;
* Майка му го насочва да започне като преподавател по музика в училище.
Прекарвайки две години като учител по музика, Павароти открива, че интересът му към музиката нараства и той решава да се запише на уроци по пеене. За да може да се издържа, напуска училището, където преподава и започва да работи като застраховател. В следващите 6 години Лучано не намира доходоносна работа като певец. Предлагат му второстепенни зле платени рецитали.
От „на път да се откаже“ до „най-известния жив оперен певец“
След дълги опити за пробив, Павароти решава да кандидатства в конкурса „Achille Peri“ и… го печели! Това се случва през 1961-ва година. Наградата е да игаре ролята на Рудолф в операта „Бохеми“ от Пучини. Лучано дебютира успешно. След тази изява, той се сдобива с агент и с няколко договора за участие. Две години са нужни, за да стане световно известен. А това се случва благодарение на ролята си на Джузепе де Стефано в „Бохеми“, която се изпълнява в Кралската опера в Ковънт Гардън. През 1968 г. дебютира и в „Метрополитън“ в Ню Йорк. Тогава второто представление е прекъснато, тъй като Павароти е болен.
Четири години по-късно, той изпълнява ролята на Тони в операта „Дъщерята на полка“, където изпява девет горни „До“-та поред, с което предизвиква фурор сред публиката, че го „извикват“ няколко пъти на бис.
След това участие той е поканен във вечерното шоу на Джони Карсън. Това моментално го превръща в най-известния жив оперен певец. И все още не може да чете ноти… но, въпреки това, има над 100 милиона продадени дискове.
Неспособността си да чете нотите, той описва така:
„Да учиш музика, докато я четеш, е все едно да изразяваш любовта си по пощата.“
Какви уроци откривате за себе си? Споделете!
Професионализмът се развива от желанието да се справиш добре в нещо, което ти харесва, и защото желаем да получим положителната обратна връзка от околните – това е изводат за мен от тази статия:) Няма смисъл да казваме, че какво мислят другите не е от значение – някои наистина критикуват от завист, но много по-често критиката отправено към нас съдържа важна информация за нашето развитие и не трябва да се пренебрегва! А дали можем да „четем ноти“… ами, мисля, че когато се справиш блестящо в една област, вече никой не се интересува толкова как си успял да се справиш (освен ако е решил да се учи от теб) – ако един метод не работи за теб, замени го с друг, стига да можеш. А това, че Павароти не знае да чете ноти, още не значи, че за да си успешен оперен певец не са ти нужни ноти, а че само те няма да са ти достатъчни 😉
Прекрасни изводи! Главният извод за мен е: напред без отказване :)!