Крис Георгиев е онлайн предприемач, активен блогър, лектор на бизнес събития.
Поканих го да ни гостува, защото бях провокирана от няколко негови изказвания относно започването на бизнес. Исках да разбера какво точно има предвид.
Разкажи ни за своето начало и StockPodium. Как се реши да установиш собствен бизнес?
Собствен бизнес започнах доста отдавна. Заедно с Павел Андреев през далечната 2006 основахме Уеб Гравити. През годините работихме по много интересни уеб проекти; бяхме чудесен екип. СтокПодиум се появи по-късно, след като се запознах с Георги Къдрев на една среща на OpenCoffee. Нещата, които той правеше, ми станаха доста интересни. Малко по малко започнахме да говорим за това, да правим бизнес заедно. Той вече беше основал фирмата Имагга. Аз и Павел се присъединихме, за да правим това, което www.stockpodium.com е днес – банка за сток-снимки, в която може да търсите посредством визуална подобност. Георги се занимава с технологията за разбиране на снимки. С течение на времето намерихме много други интересни нейни приложения, които в момента продаваме като APIs на компании, които имат големи снимкови колекции и се нуждаят да ги организират, анализират или систематизират.
Кога човек е готов за бизнес?
Когато реши, че е готов. В нас постоянно нещо ни казва, че не сме достатъчно готови за това или онова. Мислим си: „Само това да се случи и ще направя еди какво си”. Истината е, че ни е страх да рискуваме. Защото собственият бизнес е голям риск – рискуваш сигурната си работа, сигурната си заплата, сигурното си свободно време след работа; нямаш достатъчно време за приятели, семейство, хобита. Собственият бизнес изисква да направиш редица жертви. Но после това се отплаща!
Защо си на мнение, че датата на започване на бизнеса не трябва да се отлага?
Денят, в който ще се почувстваме готови да започнем бизнес, никога няма да дойде. В известна степен това е съзнателно решение. Има неочаквани предизвикателства, но да направиш нещо ново и вълнуващо си заслужава! Просто започва приключението Собствен бизнес.
Предприемачите и тийнейджърите много си приличат – нямат нищо сигурно; всичко е от днес за утре, но са пълни с много идеи и енергия; не се страхуват да рискуват. В известна степен предприемачеството ме връща обратно в тийнейджърските години, когато адреналинът и предизвикателствата бяха ежедневие.
Младите предприемачи са изправени пред много предизвикателства. Откъде да започнат с позиционирането на бизнеса си?
Има много работа за вършене. Понякога опитът липсва, но желанието е голямо.
Важно е да не пренебрегваме деня на малките начала. Правим малки смели стъпки напред и нещата започват да се избистрят.
Много предприемачи са изправени пред дилемата дали да отделят повече време, за да напишат супер готин бизнес план и да го изпратят на инвеститори, или да работят усилено за подобряването на продукта (услугата). Много често се налага да направиш избор между тези две неща – търсене на инвестиция и разработване на продукта. Моят съвет е да пробват с търсенето на инвестиция, но да не губят фокус от продукта, защото всичко е започнало заради него; хората него ще купуват.
Съветваш стартиращите предприемачи да не подценяват личните контакти. Не е ли вече времето на социалните мрежи, където сякаш искаме да градим бизнеса си с непознати?
В дъното на социалните мрежи са именно личните контакти. Facebook ни позволява да поддържаме връзка с много повече познати, отколкото адресната книга в телефона или тефтерчетата, в които си записвахме адреси и телефони.
Проблемът на социалните мрежи в момента е, че има мого шум – всеки иска да изпъкне с нещо, всеки продава нещо, всеки прави нещо. Така се създава дандания, в която е доста трудно да бъдеш забелязан. Разбира се, те са страхотен канал за пропагандиране на идея, за създаване на общности около кауза или продукт. Но личните контакти, мейлите и телефоните на хората, които познаваме, не са за изпускане.
Когато съветвам да използваме личните си контакти, имам предвид да говорим с хората, които познаваме, за нашия продукт; да поискаме съвет; да ги помолим да го тестват; да ги помолим да ни свържат с някого, който би бил заинтересован. Това може да стане по много начини – чрез лични съобщения във Facebook, с мейл или просто с едно телефонно обаждане. Не бива да се ограничаваме само с един метод, защото всичките все още работят.
Как да уведомим нашите близки и приятели, че сме започнали бизнес?
Няма правилни начини – има начини, които са по-ефективни. Най-силен според мен е личният контакт. Но в зависимост от типа бизнес и от твоите лични предпочитания можеш да използваш един или друг метод – някои хора да контактнеш лично, на други да напишеш кратък мейл, трети – в социалните мрежи.
Сега идва интересният момент. Вече близките ни знаят за нас. Но как хората от бранша да разберат, че съществуваме?
Като бъдете полезни на хората от бранша.Напишете интересна статия по наболял проблем; съобщете нещо интересно, което сте научили; създайте ресурс, който другите да ползват.
В никакъв случай не се хвалете с “великите” си проекти или страхотните си клиенти. Така хората от брашна ще ви забележат, но няма да ги спечелите. По-добре да имате симпатизанти, нали?
Затова направете нещо, с което да ги зарадвате, и те сами ще проверят кои сте и кои са клиентите ви.
Какво ще посъветваш тези, които точно сега се колебаят дали да започнат собствен бизнес, или не?
Струва си да се опита. В България битува митът, че ако се провалиш веднъж в каквото и да е, всички цял живот ще те сочат като големия неудачник. Истината е, че не винаги можем да успеем във всяко начинание, с което се захващаме. Но това не бива да ни отказва.
Всеки провал трябва да бъде използван, за да си вземем поука и да продължим напред. А провали има и ще има. Въпросът е, преди още да сме започнали, да не се страхуваме, че ще се провалим.
3 бизнес урока
от Крис Георгиев:
1. Номер едно, наистина номер едно – не свиквай да отлагаш важните неща за утре. Първо направи тях, защото иначе редът никога няма да им дойде.
2. Номер две – не е необходимо винаги да си най-добрият, продуктът да е съвършен, за да го покажеш на клиентите си. Стреми се към съвършенство, но нека това да не пречи на продажбите 😉
3. Финансите са важни. ОК е да правиш неща за портфолио или защото харесваш каузата. Но бизнесът е бизнес, защото създава блага и прави пари. Това е повече от ОК!
Какво е посланието ти към читателите на блога?
Да си позволят да мечтаят! Да си спомнят колко по-смели са били в мечтите си в тийнейджърските години. Dream BIG!
ИЗВЪН БИЗНЕСА
Ако надникнете в профила на Крис Георгиев във Facebook и в блога му, ще се уверите в няколко неща. Той обича да пътува и да открива нови реалности; понякога се шегува със себе си (и го прави сполучливо :)). И ми се струва, че постоянно си измисля нови хобита: я сноуборд, я фитнес… 🙂
ОЩЕ за Крис Георгиев:
ПРОЕКТИ:
www.chrisgeorgiev.com – личен блог
www.imagga.com – технологии за визуална подобност на снимки
www.stockpodium.com – микро-сток снимки на изгодни цени
www.cropp.me – инструмент за автоматично оразмеряване на снимки
www.stickycreative.net – маркетинг в социалните мрежи
СЪБИТИЯ:
Ще водя една лекция в Софийския университет в магистърската програма Технологично предприемачество. Темата е отново Маркетинг на стартъп.
Коментари
Липсват коментари.