На 20-ти декември, четвъртък, в Betahaus се проведе втората среща от поредицата Skill Sharing. Това са мероприятия, на които експерти от най-различни сфери споделят своя опит и знания с присъстващите. Желaнието на организаторите е да подпомагат развитието на предприемачеството в България. Затова през 2013 година събитията ще се организират два пъти месечно. Те са напълно безплатни и свободни за посещения, така че не му мислете, а следете програмата на Skill Sharing.
В четвъртък, за да даде ценни бизнес съвети, на „сцената“ излезе Иван Диков. Той се занимава с развитието на обученията в CareerStarters, които помагат на студентите да се позиционират по-добре на пазара на труда. В рамките на около час и половина той изнесе интересна лекция на тема LinkedIn – най-голямата професионална социална мрежа в света.
Съорганизатор на мероприятието беше Предприемачески клуб ПРОГРЕС – неправителствена организация, която постепенно се утвърждава като средище на амбициозни личности.
LinkedIn е социална мрежа, която ви свързва с ваши доверени хора и е много полезен инструмент за размяна на опит, идеи, предложения и знания. Към момента в нея има регистрирани над 2 милиона работодатели, които могат да избират между 175 милиона специалисти.
Предназначението на LinkedIn е да събира профили както на професионалисти, така и на работодатели от най-различни сфери. Целите са улесняване на общуването между професионалисти в интернет, търсене на подходящи бизнес партньори, развиване на добър онлайн имидж и, разбира се, по-лесно намиране на работа и служители.
LinkedIn служи като „търсачка за професионалисти“ за много работодатели по целия свят, включително и в България. Голяма част от съвременните работодатели използват сайта, за да намират свои потенциални кадри, търсейки по ключови думи и изрази. Социалната мрежа е изключително полезна и за хората със собствен бизнес или на частна практика. Тя дава възможност за сътрудничество и лесно намиране на потенциални клиенти. На практика LinkedIn е един страхотен начин за намиране на професионални връзки и същевременно е вашето онлайн CV.
Според Иван Диков е изключително важно как точно ще направим и оформим профила си, защото от това зависи дали работодателите ще попаднат на профила ни, а след това – дали ще се заинтересуват от нас. В това отношение LinkedIn има много по-сложни неписани правила за създаването на успешен профил, отколкото Facebook.
Лекторът даде някои полезни съвети и препоръки как да си направим „хубав” LinkedIn профил. Макар на пръв поглед да не изглеждат толкова съществени, в никакъв случай не трябва да бъдат пренебрегвани:
1. Започнете с името си. То трябва да съдържа само първото име и фамилията, без прякори и странни знаци, които не съществуват по клавиатурата. Името трябва да е написано на латиница и задължително, ако се произнася трудно на английски, да го оформите по възможно най-простия и лесен начин.
2. Профилна снимка – от изключителна важност е каква снимка ще си сложите за аватар. Не е хубаво да е като извадена от личната карта или паспорта. Напротив – трябва да сте разчупени, ведри и усмихнати. Задължително е да сте облечени професионално, не обезателно с костюм, но спретнато и стилно. Погледът ви трябва да гледа на дясно, което е чисто психологически трик. Когато вие гледате на дясно, то и хората, които попаднат на профила ви, ще погледнат на дясно – там където е разположена най-важната за вас информация. Освен това посоката „на дясно“ подсъзнателно говори за „успех“. Не случайно в историческата права на времето и бъдещето върви именно в тази посока.
3. Опишете с няколко думи себе си в headline, който седи на централно място в профила ви. После, ако заинтересувате хората, които са попаднали на вас, те ще се насочат към така нареченото summary.
4. Описание на вашата експертиза (summary) – тoва е мястото, където описвате по-подробно себе си като професионалист. Използвайте „Аз“- форма и го напишете по възможно най-увлекателния начин. Колкото повече кажете, толкова по-добре. Не пропускайте нищо! Включете областите, в които сте експерт, вашите професионални постижения и цели. В тази част на профила може да разкриете повече за своята персоналност и какво във вашата работа ви пали най-много. Не забравяйте да използвате ключови думи, свързани с вашата експертиза, за да бъдете по-лесно откриваеми в търсачката на LinkedIn. Помнете, че има ограничение до 2000 символа.
5. Професионален опит – постарайте се да попълните възможно най-подробно колонките за професионалния опит, за образованието ви и за препоръките от всички места, на които сте били.
6. Най-важното предназначение на LinkedIn са връзките. Колкото повече контакти и приятели имате в
професионалната социална мрежа, толкова повече увеличавате шанса си за развитие и намиране на по-добра работа. Затова бъдете активни и добавете всичките си възможни приятели, които имат регистрация в сайта. Като се започне от близки познати, мине се през стари познайници от училище и се стигне до хора, с които току-що сте си разменили визитките. Така ще разширите значително своя кръг от контакти, включващ потенциални работодатели, партньори и специалисти в различни области.
7. Участвайте в групи по интереси – чрез тях имате възможност да общувате с професионалисти в най-различни области – вие да инициирате контакт или те да се свържат с вас. Участието в различни групи ще разшири бизнес мрежата ви и ще ви даде възможност да се запознаете с много нови хора. А кой знае – един от тях може да се окаже точно връзката, която ви трябва, за да намерите перфектната работа?
И накрая, никога не забравяйте нещо много важно – Стийв Джобс, един от най-добрите презентатори в света, е казал следното:
„За да бъдеш успешен и харесван, наблягай на емоциите, мечтите и страстите. Прави всичко с много емоция, прави го със страст и обич и никога не спирай да мечтаеш!“
Разбира се, в случая говорим чисто професионално. Всички работодатели искат да наемат специалисти, които не само да са добри в работата си, а също да я харесват и вършат с удоволствие. Никой не обича намръщени хора и сухари!
Ако сте професионалист, работодател или предприемач, послушайте посланието на Иван Диков и направете свой LinkedIn профил. Това е един страхотен начин да създадете свое интересно и интерактивно CV, да се свържете с милиони други професионалисти и да увеличите възможностите си, както за развитие, така и за успешни бизнес взаимоотношения. Направете своя профил професионално и свежарски, представете се по възможно най-добрия начин и резултатите за успех няма да закъснеят.
Репортаж на Димитър Панайотов
vsiako pridobito znanie spomaga sza usuvurshenstvane na lichnostta ,
Citigroup whose stock price was battered along with many other financial
concerns during 2007-2009 continues to work its way through it mortgage related
issues along with other financial institutions.
Rogers said a guy like Chanos „couldn’t spell China 10 years ago and now they’re experts. All of the articles are free, and the site does not have any type of advertising.
Have you ever thought about creating an ebook or
guest authoring on other sites? I have a blog based upon on thee same topics you discuss and would really like to have you sare some stories/information.
I know my readers would appreciate your work.
If you’re even remotely interested, feel free to
shoot me an e mail.