Ева Шарлопова е изпълнителен директор на „Шарлопов хотелс”- първата частна хотелска верига в България. Докато стигне до този пост, е минала през различни нива в структурата на компанията. През 2009 година започва да работи в търговския отдел, където се запознава в детайли с продуктите, със стратегиите за продажби и с маркетинга на хотелската верига. От началото на 2010г. в продължение на половин година е пряко ангажирана с управлението на четиризвездните Гранд хотел „Мургавец” в Пампорово и спа хотел „Девин” в гр. Девин. След откриването на хотел „Палменвалд” в Германия, съсредоточава усилията си към успешната реализация на немската ни инвестиция.
Каква е цената да управляваш бизнес от такъв мащаб?
По-малко свободно време и повече изразходвани нерви! Но получаваш в пъти по-голямо удовлетворение от себе си. Да не забравяме и независимостта, която придобиваш.
С какви трудности се сблъсквате ежедневно в работата си?
Всеки работещ човек неизменно в ежедневната си работа се изправя пред различни трудности, които трябва да бъдат преодолени. Важно е да имаш правилните инструменти и да знаеш как да ги използваш, за да можеш да вземеш адекватно решение в конкретната ситуация.
Какви са наблюденията Ви за бизнеса в страната?
Отражението на икономическата криза върху бизнеса в България е неоспоримо. Но смятам, че кризата ни помогна да прецизираме методите си на работа и да станем по-креативни.
Какви са предизвикателствата пред една бизнес дама в България?
Наблюденията ми показват, че все още има полова дискриминация в бизнеса. От жените, като цяло, се очаква да постигат по-малко. Обществото не им възлага доверие както на мъжете. Разбира се, днес не съществуват сериозни пречки пред успеха на една жена (може би само биологични до известна степен), така че с много усилия и труд жените все пак успяват да се наложат в бизнеса. Когато една жена е успяла (особено когато е млада), тя наистина е достойна за уважение. Аз засега не се възприемам като такава. Имам още много да уча и да се доказвам.
Кои са Вашите ментори?
Моят баща е моят учител в бизнеса и живота изобщо. Разчитам на съветите му. Той винаги ме окуражава и ми вдъхва увереност. Учил ме е да бъда честна и да не се предавам, насърчава ме да преследвам мечтите си.
Предприемаческият дух наследява ли се, или се култивира?
И двете. Да, наследява се, но той не е само даденост, трябва и да се развива. Също така и да се възпитава.
Печелили сте наградата „Човек на XXI век” – млад бизнесмен. Какви качества са нужни за тази награда?
„Труд, постоянство, амбиция, позитивизъм” – това е семейният ни девиз! Това са качествата, които ми помагат да съм такава, каквато съм.
Кои са трите бизнес урока, които сте научили от опита си до момента?
Когато си активно работещ млад човек, бизнес уроци учиш всеки ден. Може би някои от по-важните са, че добър шеф няма. Колкото и да се стараеш да бъдеш добър с всички, не се получава. Много хора не разбират правилно доброто отношение. Важно е също да бъдеш добър стратег. Ако поставиш правилно основата, „строежът”, ако мога така да се изразя, ще завърши успешно. И не на последно място съм се научила да не се предоверявам.
Извън бизнеса:
В личен план съм много отворен и позитивен човек. Обичам природата и животните. От 2 години съм горд собственик на родословен британски котарак, мраморно таби. Скоро ще имам и новo попълнение – британски късокосмест червен котарак. Пътуването с котките по изложби ми дава възможност да създавам контакти с хора, които споделят моите интереси. Доброволец съм в организации за помощ на бездомни животни.
Коментари
Липсват коментари.