Ако гоните два заека – и двата ще избягат. Неизвестен автор
Какво е необходимо, за да имате фокуса, който ще ви направи един наистина успяващ водач? Ключовете са в приоритетите и концентрацията.
Лидерът, който знае приоритетите, но му липсва концентрация, е наясно какво трябва да се прави, но никога не го прави. Ако той притежава концентрация, но няма приоритети, дори и да има постижения, те не могат да прогресират.
Но, когато лидерът впрегне на работа и двете, той притежава потенциала да постигне велики неща.
Важният въпрос е: Как трябва да фокусираш времето и енергията си. Следните указания ще ти помогнат:
- Фокусирай 70% върху силните си страни. За да имаш успех, фокусирай времето, енергията и възможностите си върху силните си страни.
- Фокусирай 25% върху нови неща. Ако посветиш известно време на нови неща, свързани със силните си страни, ще израснеш като лидер. И не забравяй – в лидерството няма място за тези, които не растат.
- Фокусирай 5% върху слабите си страни. Работата върху слабите ти страни може да бъде сведена до минимум, ако ти, като лидер, я предоставиш на другите. Захвани се с нещата, които правиш най-добре.
Да поразсъждаваме за следното:
Как определяш себе си по отношение на фокуса? Отделяш ли първостепенно внимание на второстепенни неща? Отделяш ли много време, за да „ремонтираш’ слабостите си? Това проваля ли те в изграждането на силните си страни? Случвало ли се е хора с по-малък потенциал от твоя да монополизират времето ти? Ако това е така, вероятно ти си загубил фокуса си.
Как да възвърнеш твоя фокус?
Работи върху себе си. Ти, сам за себе си, си най-ценната придобивка, която имаш – или най-голямата вреда.
Работи върху приоритетите си. Бори се за тях.
Работи върху силните си страни. Възможно е да постигнеш потенциала си.
Работи заедно със съвременниците си. Не можеш да постигнеш нещо сам.
СЪВЕТИТЕ НА МАКСУЕЛ за усъвършенстване на фокуса:
- Пренасочи се върху силните си страни. Направи списък с три или четири неща, с които се справяш добре в работата си. Създай план за промени, които ще ти позволят да посветиш 70% от времето си на твоите силни страни.
- Разпредели твоите слабости. Установи три или четири дейности, необходими за работата, която не вършиш добре. Как можеш да предоставиш тези дейности на другите? Изгради план.
- Създай си възможност за придвижване. След като си търсил приоритети, помисли и за концентрацията. Какво ще ти е необходимо, за да се изкачиш до следващото ниво в твоята основна силна област? Какви нови средства ще са ти нужни? Още веднъж помисли как правиш нещата; имай готовност за някои жертви. Времето и парите, посветени на изкачването ти на следващото ниво, са най-добрата инвестиция, която можеш да направиш.
ДА СЛЕДЯ:
Използвам ли действително 75% от силните си страни или се фокусирам да оправям слабите?
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Да установя кои дейности от моята работа не върша добре и да ги предоставя на други хора от екипа ми; ако е необходимо, допълнително да наема партньори, с които да споделя задълженията си.
СПОДЕЛЕТЕ:
Тъй като това е работа във виртуален екип, споделете размислите си в коментарите под статията.
……….
Това е поредицата 21-дневно предизвикателство от книгата на Джон Максуел „21 незаменими качества на лидера“. Всичко тук е адаптирано или цитирано от книгата. Предложението „Да следя за деня”, „Предизвикателството” и „Споделете” е по идея на автора на блога.
Много ми хареса: приоритети и концентрация….. Това са два големи ключа. Мислих доста, прехвърлях нещата и ако се науча да отказвам за неприоритетни неща, без да изпитвам чувстото на вина, постигането на целта ще е по-бързо, по-ефективно и най-вече трайно във времето. За мен задържането на нещо извоювано или постигнато е по-ценно от постоянните пикове.
Опитвам се да работя точно над това, защото по принцип притежавам висока степен на концентрация и единственото неудобството, което изпитвам при отказ ми пречи да постигна трайно целта си.
Здравейте , .по въпроса за приоритетите и делегирането на отговорности ,аз определено имам ,какво да направя ,друг е въпросът ,че понякога мисля ,че съм раз концентрирана и неорганизирана и още много,много -не .Сама си търся слабите страни и констатацията ми е, че губя много ценно време .
Трябва да си направя екип ,който да поеме част от служебните ми задължения/това е вече факт/ , в МЛМ , делегирам правата на ментори и консултант да ми помагат ,където ми е трудно ,защото във всичките тези години използвайки всичките си силни страни, мислейки ,че съм добър лидер ,сега си задавам въпрос,
А къде греших и как да променя нещата ?
На този етап не използвам даже и 50% от силните си страни -по моя преценка, загубила съм фокуса и позволявам да си губя времето със странични неща.
Търся собствено решение и знам ,че оцелелия в частния бизнес почти 15 години ще устои и ще намери най-правилния начин за реализация и успех .
Да следя:
През последните 10 години съвсем осъзнато определям приоритетите си, фокусирам се върху тях и наистина използвам силните си страни във възможно по-голяма мярка. Навикнах на определен период от време отново да формулирам визията, която следвам; в зависимост от нея определям стратегиите и методите на работа. Това ме мотивира. Ако имам цел пред себе си и я следвам с нераздвоен поглед, с целенасочени действия, аз се чувствам добре. Резултатите не само ме радват, но ме вдъхновяват. И още нещо, това вдъхновява и хората, с които работя.
Предизвикателството:
Да се доверя, че слабите ми страни не са голям повод за тревога; че там, където аз съм слаба, има някой друг, който е силен. Ако го оценя и му позволя, той ще стане част от екипа ми и ще запълни естествените нужди от определен дар.
Предизвикана съм да призная, че слабите страни ме уязвяват по някакъв начин. Но, уязвимостта не е недостатък – тя е превъзходство!
Сподели:
Мислите на Максуел относно яснотата на фокуса; прогнозите му, че, ако човек е с разконцентриран фокус, не може да постигне успех, са ясно изградена платформа – не някаква суха теория; схема, която да те постави в нищото. Това са постановки, които много добре пасват на живота и на лидерството.
Не ми беше трудно да наложа върху тях моя начин на фокусиране върху приоритетите, които следвам. Почувствах се напълно свободна от постановките – те потвърждават, че посоката, в която съм тръгнала, наистина е правилна. Наистина виждам все по-ясно картината на личния ми живот; на лидерството, в което се движа; на плодовете, които сега откъсвам, и онези, които очаквам да събера напред във времето!
Приоритетите! Те не са моите лични приоритети – те произхождат от самия живот. Важно е да ги видиш и да тръгнеш след тях. Ако човек е убеден, че приоритетите не само го водят към успех, но го измъкват от хаоса, наистина ще действа, ще се остави да бъде воден от тях.
Приоритетите се превърнаха в една от основните ценности на живота ми. След като се механизираха в мен и станаха част от начина, по който живея, чувството за вина към някои хора (че не съм откликнала на тяхното време и по техниня начин, според техните очаквания…) напълно изчезна. Съвестта ми е спокойна, че за всяко взаимоотношение съм дала най-доброто от себе си. От къде зная, че съм дала най-доброто от себе си ли? От приоритета, който предварително съм избрала да следвам, предварително съм мислила върху него, сверявала съм го с други приоритети и резултатите, които те дават.
Налагало се е да кажа на даден човек, че не мога да направя това, което той очаква от мен, защото неговият начин се конфронтира с моя приоритет. След още малко подробности по този предмет и той, и аз излизаме напълно свободни от разговора.
Когато отделиш време да набележиш приоритетите си; когато си последователен да ги следваш – това е част от дисциплината на лидера.
Днешната тема ми напомни за една чудесна книга, от която научих, че е по-важно да използвам пълноценно силните си страни и да работя върху слабите малко по малко, отколкото да се концентрирам върху слабите и да не успея да използвам силните. Казва се „Now, Discover Your Strengths“. Определено се уча последните години да го правя, и виждам резултат!
ДА СЛЕДЯ:
Преди време бях направила едно упражнение – да си напиша силните и слабите страни, след което да се допитам до петима близки приятели, които да споделят какво виждат в мен /по 3 силни и слаби страни/. Беше много интересно:) Всичко това беше провокирано от тренингите в Менторинг клуб, които са ми помогнали много. В повечето случаи мисля, че съм използвала неосъзнато силните си страни. Към момента е много по-осъзнато. Ще трябва да помисля още в тази насока.
Например – знам, че успявам добре да предразположа човека срещу мен. Днес използвах тази силна страна в бизнес срещите и разговорите, които имах, да бъдат на по-лично ниво. Резултатите са на лице:)
След като прочетох материала установих, че ми липсва достатъчно концентрация, което ме разфокусира.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Работя в екип с различни темпераменти и анализирайки сега виждам как вече прихващам от техните силни страни и се замислям за неща, над които преди не съм мислила.
Много е полезно:)
Фокус, фокус, фокус…! Към тази тема имам особено отношение.
ДА СЛЕДЯ:
Преди бях много склонна да работя усърдно върху слабите си страни. От няколко години насам правя точно обратното: впрягам силните си страни и поемам проекти, които съответстват на тях. Така успявам да давам най-доброто от себе си и … да върша работата си с огромно удоволствие.
А там, където не съм силна, намирам силни хора и обогатявам екипите, с които работя.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Обичам постоянно да преосмислям дали целите, които съм си поставила, не са се разводнили и не са придобили друг образ. Пред мен всеки ден стоят следните въпроси:
Това, което правя в момента, подчинено ли е на целите, които имам? Как да подобря концентрацията си? Има ли странични фактори, които ме разсейват (ако да – как да ги анулирам)?
ДА СЛЕДЯ:
Използвам ли действително 75% от силните си страни или се фокусирам да оправям слабите?
От 2 години насам съм се фокусирала да оправям слабите си страни и то така, че май и друго не правя.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Да установя кои дейности от моята работа не върша добре и да ги предоставя на други хора от екипа ми; ако е необходимо, допълнително да наема партньори, с които да споделя задълженията си.
Явно от грешния фокус не се получават нещата.
СПОДЕЛЕТЕ:
„Работи заедно със съвременниците си. Не можеш да постигнеш нещо сам.“
Ще направя нещо по въпроса. Крайно време е да се свържа / свързването ми е проблем/ и променя фокуса си. Явно ще изисква доста усилие тъй като съм успяла да изградя навици, които трябва да преборя.
Да следя: Тъй като съм се прицелила за промяна в живота си, един от приоритетите които си поставих беше да изясня и да продължавам да изяснявам фокуса си. За мое съжаление установих тази си склонност да се вглеждам повече в слабите си страни и да се старая към промяна, което само по-себе си е добро, но така пропускам силните си страни. Сега осъзнавам, че именно този неправилен фокус ме спира от по-добрите резултати. За това взех решение за промяна на фокуса.
Предизвикателството: Да постоянствам в решението си.
БР
Честит празник на всички дами, които участват в 21-дневното предизвикателство! Желая им да са предимно здрави, а след днешния ден и фокусирани!
„Ако гоните два заека – и двата ще избягат“-колко простичка истина! Толкова ми допадна това сравнение! Като си помисля, че в някои моменти съм гонила и повече от два заека…
Аз определено използвам далеч по-малко от 75% от силините си страни и отделям доста време да поправям слабите, все с намерението и желанието така да стана по-добра. За това и вероятно не съм постигнала желания успех.
Днес установих, че съм започнала работа по това предизвикателство в аванс. От доста време, техническа работа, с която не умея да се справя, ми пречи да напредна. Преди броени дни реших да я възложа на подходящ специалист и да не губя повече време в чакане на по-свободни дни, за да се науча.
Поздравявам те за решението, Надка! Вярно е, че постоянно трябва да напредваме, но има едни специфични неща, които ни носят напрежение и, вместо да напредваме, се напрягаме и не сме ефективни.
Много интересно, обикновено ни учат да наблегнем на развитието на слабите си страни, а тук Максуел казва точно обратното. Чувала съм ги и тези – намери това, което можеш да правиш най-добре или обичаш да правиш най-много, за да си щастлив/успешен и т.н. Е какво, ако можеш да се справяш с всякакви задачи – дават ти задача и срок, намираш си ресурси, обучаваш се и действаш? Как да разбера с какво се справям най-добре, ако във всичко, което правя се старая да се справям добре и останалите са доволни? Изводът е, че някой вече знае какви са силните и слабите ми страни и ми дава задачите според силните страни, така че хем да върви работата, хем да развивам силните си страни.
ДА СЛЕДЯ:
Фокусирам се и усъвършенствам силните страни, както и постоянно работя върху слабите си такива. Това ми помага да постигам баланс.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Установил съм, кои работи не върша добре и често екипът с който работя ми е помагал. Само, че аз никога не съм се откзвал и в крайна сметка с много воля, желание и труд съм се научавал да ги правя по правилния начин.
ДА СПОДЕЛЯ:
Когато се учим на нещо или правим нещо е важно да сме концентрирани и да не се панираме. Лично аз си помагам като освободя умът си и като се фокусирам върху това да „схвана“ нещата като методология. След това първият път го правя бавно и концентрирано,без страх от грешки. Направило ми е впечатление, че в периоди на активно четене на книги – романи съм по-концентриран, по-креативен и повече помня. В други периоди, когато се застоявам повече пред РС, ставам по-хаотичен и разсеян.
Както вече установих вчера, имам нужда да поработя върху себе си и върху приоритетите си. Екипната работа в случая не е много приложима през по-голямата част от деня, но ще се справя.
ДА СЛЕДЯ:
Мисля, че все по-добре усвоявам умението да използвам активно силните си страни и да не се фокусирам върху слабите. Изключително много ми помагат няколко неща:
– делегирам отговорности на хора, по-добри от мен в изпълнението на дадена задача;
– старая се да не съм перфекционист, който уголемява слабите черти и намаля силните (казвам го, защото имам склонността да го правя);
– както виждам добрите неща у хората, така се старая да виждам и добрите неща в себе си и да им се радвам :).
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО:
Голяма част от отговорностите прехвърлям на хората, с които работя. Така всички се чувстваме добре, защото задачките, които изпълняваме са свързани със силните ни страни. Е, сещам се за едно нещо, което, ако има някой да го свърши, вместо мен, вече положението ще е идеално (хахахахах :)).
Фокусирам се по-скоро върху силните си страни.
Имам да работя върху фокуса и концентрацията, защото се усещам, че отделям първостепенно внимание на второстепенни неща.
Вече работя предимно със силните си страни – знам точно кои са и ги използвам на максимум. Чувствам се много добре от това.Надграждам ги за да усиля ефекта от тях.
За слабите си страни – казвам направо, че не мога да се справя и искам съдействие и помощ. Все още няма на кого да делегирам, но съм се подготвила за делегирането на отговорности.
Вече съм наясно с приоритетите и ценностите си. Наясно съм с колко и какви дейности се занимавам. Научих се да СИ казвам не, научих се да казвам – „не“ на дейности които ще ме разфокусират, макар и изкушението да е голямоооооооооооо :).
Научих се да се свързвам с хората и да работя с тях – невероятно усещане и удовлетвореност.
Последните месеци съм се съсредоточила върху това да опозная себе си по-добре…кои са силните ми, кои слабите ми черти…Определено мога да кажа, че обръщам повече внимание на силните си страни и се стремя да ги доразвивам.
Относно фокусът -тук наистина има много върху какво да работя. Захвана ли се с нещо, което наистина ми е интересно винаги го правя до край. Понякога обаче искам да направя един куп неща за кратко време и губя фокус… за това се опитвам да преценявам и подреждам по-добре приоритетите си.
Като цяло съм за екипната работа. Няма как един човек да знае и да умее да прави всичко. За мен е съвсем нормално, ако нещо не е по моите сили да помоля за помощ или друг, по компетентен от мен да го свърши.
И с Фокусирането нямам проблем 🙂 Аз съм Щастливка 🙂 🙂 🙂