Когато влезеш за първи път в Betahaus, усещаш уют. Виждаш усмивки. Попадаш в различен свят. И малко по-късно осъзнаваш, че това всъщност е обичайната работна атмосфера там, която кипи от сутрин до вечер. В България нямаме навика да свързваме работата с удоволствие. Но това бързо се променя. Betahaus го променя. Там ще срещнете интересни „индивиди“, пълни с идеи, готови за творчески предизвикателства и устремени да постигат цели. Интересно е, казвам ви :)!
А какво е Betahaus?
Това е място за така наречените „дигитални номади“, които работят на свободна практика и искат изцяло да разполагат с времето си. И за да не стоят изолирани на бюрата си вкъщи, вече те имат възможност да си наемат бюро в споделено работно пространство. Така едновременно работят, почиват си, запознават се с интересни личности, откриват партньорства и нови хоризонти за професионалното си развитие.
ГЛЕДАЙТЕ ВИДЕОТО:
Според обичайните заподозрени Betahaus e…
Сашо (основател на Бетахаус; човекът, който „котка“ останалите да правят нещата по-бързо): Betahaus e най-интересното място, на което съм работил до момента. То е една комбинация между професионален и социален живот; място, на която човек научава за много нови неща.
Ирина (организира събитията): Betahaus e мястото, на което се чувствам изключително добре. Не само че успявам да си свърша цялата работа, но я върша и с удоволствие. Освен това е мястото, където релаксирам.
Ангел (къмюнити мениджър и домакин): Betahaus e работна среда за напреднали; място, където хората се отварят в офис, а не се затварят в него.
Ели (Betahaus wife): Можете да ме намерите тук всеки ден. Занимавам се с много неща.
Нашият екип преживя един вълнуващ ден, в който заснехме видеото с Александър Михайлов – един от основателите на Betahaus. Той разказва искрено за началото, трудностите, успехите, бъдещето. Вярва, че Betahaus ще успее.
3 бизнес урока от Александър Михайлов:
1. Екипът е сърцето на всяка една идея.
2. Не се отказвай! Захванал ли си се с нещо, и ако има хора около теб, които виждат, че има потенциал, то значи може да стане.
3. Бизнесът не се учи в университет.
С какво се занимаваше преди Betahaus?
Завършил съм в Берлин политически науки. Заминах веднага след като завърших училище. Избрах Берлин, защото не ми се учеше в по-малък град. Престоят там ми даде изключително различна перспектива за живота и за развитието. Човек е самостоятелен, когато стане студент. Особено в чужбина Това е свързано с перипетии, драми и депресии. Но това е нещо безценно. Човек се учи, че няма на кого да разчита непрекъснато.
Имаше ли стъпки назад, докато Betahaus стане това, което е в момента?
Имаше сериозни сътресения. Бяхме на ръба на отказването. Но в онзи момент подкрепата от нашите приятели и ментори в начинанието ни връщаше обратно в релсите и ни казваха: „Къде сте тръгнали? Това е пътят. Въпрос на малко време, много упоритост и много усилия е да стане.“
Ти си виждал модел на Betahaus в Берлин. Как се случи там?
Да. Те също не го започнаха с идеята да стартират бизнес. Нямаше финансови разчети, бизнес планове… Всичко там започна от едно събиране на хора на едно място, които искаха да си подобрят средата на работа и на живот. След това писахме бизнес план. Има една сентенция на английски, която гласи: „Бизнес планът е като кренвирша. Ако знаеше какво има, нямаше да го ядеш.“ За мен писането на бизнес план беше едно добро упражнение, но в никакъв случай не е решаващо за бизнеса.
От скоро в България навлезе терминът „коуъркинг“. Как точно да си го преведем?
Коуъркингът е начин на работа, който отговаря на изискванията на определен тип хора. Това са креативни професионалисти, които се занимават с интелектуална собственост. Тяхната работа зависи от способностите, които имат. Не е задължително да са свързани с едно място и с един работодател. На това му се казва „дигитално номадство“.
Имате ли добри примери на проекти, които са стартирали именно от обединяването на усилията на вашите „обитатели“?
Вече има доста примери на проекти, които са започнати тук. Идеите, които имат хората, които работят тук, всяка седмица се обогатяват и развиват. Те имат директен достъп до различни видове хора и съответно – могат да получат мннеия за идеите си.
Коментари
Липсват коментари.