Евгени Йорданов е магистър инженер по Бизнес Информатика и инженер по Телекомуникации. Занимава се професионално със SEO, програмиране и дизайн.
„Едно от нещата, които ме радват най-много е, че, когато напишете името ми в Google, няма да откриете негативни неща за мен“ – тези думи, изказани от Евгени Йорданов, колкото ме изненадаха, толкова и не. Веднага „гугълнах“ името му и наистина не намерих нищо негативно. След като проведохме интервюто обаче, напълно разбрах защо. Той се раздава с желание – не само на думи.
Занимава се с безброй неща. Широкоскроена личност е. Ако искате да поговорите с него, направете го – доста е словоохотлив :).
Видео интервюто е разпределено в две части. В първата част разговаряме за SEO и блогове, а във втората – за радостите и тежестите на предприемачеството. Приятно гледане!
SEО и блогове
Програмист или дизайнер?
Има голяма разлика, защото двата вида специалисти „живеят” в два различни свята. За програмистите е важно всичко да е функционално и да работи, а за дизайнерите акцентът е красивото. Централното ядро, което ги споява, е дейността на мениджър проекти (project manager) в една фирма. От една страна той поддържа връзка с клиента, а от друга – създава екипа, който се състои от програмист и дизайнер, които да работят максимално успешно заедно.
Сигурно вече няма човек, който да не знае какво е блог, но въпреки това ще попитам: Що е то блог?
Блоговете биват три вида. Първият е личен – място, където един човек може да пише по теми, които го вълнуват – от ежедневието или на професионална тематика. Там той изразява лично мнение. Вторият е професионален – пак представя дадена личност, но е по точно определена тема или много тясна ниша от теми. Това не е „личен дневник”, както е при персоналния блог. Пример за професионалният блог е именно SEOптимизация. Той е по теми, свързани с оптимизация за търсачки. А третият вид е корпоративен (фирмен блог).
Какво е SEO на прост език?
SEO (Search Engine Optimization), преведено на български, означава „оптимизация за търсачки”. Състои се в това, един уебсайт да бъде направен „по-привлекателен” за търсачката. По този начин търсачката „преценява”, че даденият уебсайт е достатъчно качествен ресурс, за да бъде показван на потребителите по-често. От своя страна, по-честото показване на потребителите означава, че сайтът се позиционира по-напред в резултатите на търсачката.
Когато повече хора видят уебсайта, това са повече потенциални клиенти, което води до увеличаване и на реалните клиенти. Крайният резултат е по-високи приходи и печалба. Такъв е смисълът на SEO.
Как да се поддържа един блог, за да привлича повече потребители?
За да бъде успешен един блог, най-важно е постоянството. При личния блог, блогърът (човекът, който води блога) пише тогава когато му харесва и по теми, които му харесват. Няма систематичност и последователност в темите. При професионалния и корпоративния блог трябва да има систематизираност.
Например, в моя блог публикувам два пъти седмично, по определена схема и в точно определени часове. Така читателите знаят винаги кога могат да получат новото съдържание в случай, че все още не са се абонирали с RSS или по e-mail, за да получават автоматично публикациите.
Предприемачеството – трудности и радости
С какви трудности се сблъска в началото?
Имаше и аминистративни, и лични трудности. Но това е нормално. Едно от основните затруднения на един предприемач е да реши дали ще се занимава конкретно с бизнеса, който започва, или ще работи на друго място и паралелно ще развива бизнеса си. Ако избере втория вариант, младият предприемач ще си помогне с приходите, което е основен проблем. Но пък няма да има време за работа директно по бизнеса си. Човек трябва да си избере приоритетите – дали иска да играе на сигурно – да остане да работи във фирма и да си развива дейността паралелно, или да отреже пъпната във и да се хвърли с главата напред. Аз така направих с Webfiniti.
Проблемите, с които се сблъсква един млад предприемач, са повече, отколкото той си е мислил, че са.
Това обаче не бива да ви отказва, защото резултатите после са удовлетворяващи – особено, ако работите на принципа „win-win“ – и вие печелите, и клиентът ви печели. Идеята не е само да вземете парите за продукта или услугата. В България има основен проблем с това. Много фирми мислят така: „Нека първо да вземем парите на клиента, а след това ще видим какво ще се случва“. Това не е правилният модел на работа.
Как стартирахте?
Бяхме се събрали няколко човека, които имат опит от различни позиции в различни компании, свързани с хостиг, с дизайн и т.н. Събрахме се все хора с интересен дух и правилна насоченост в идеите си. Когато има хора, които събират идеите си в общо нещо, тогава се раждат най-хубавите неща.
С каква насоченост е вашата агенция?
Webfiniti е дигитална агенция, но е далеч от това, което правят уеб дизайн агенциите. Ядрото на Webfiniti не е дизайнът. Правим уеб сайтове, но това не е нашият приоритет. Принципите ни на работа са пряко обвързани с това клиентът да бъде доволен и да намери решение за бизнеса си. В този смисъл предлагаме онлайн решения.
Напоследък е модерно човек да има Facebook и да „излиза“ в Google. Ние обичаме да се занимаваме с нови и готини неща. Така поддържаме мотивацията си за работа.
Как рекламирате дейността си?
Не рекламираме никъде. За нас един от най-чистите начини на реклама е „от уста на уста“. Основно работим с нови клиенти, които имат препоръка от стари наши клиенти.
Защо се занимаваш с толкова много безплатни проекти?
Това, което се опитваме да правим, е да дадем обратно на общността, в която участваме. Основно искаме да помогнем. Затова даваме достъп до безплатни ресурси. Затова е SEOптимизация. Затова се включихме и в StartUP фондацията, която е точно за млади предприемачи, които има нужда от подкрепа, дори и чисто на образователно ниво.
Човек, който започва нов бизнес е доста стресиран, независимо дали го прави паралелно с друг доход или това е ново начало, в което се хвърля с главата напред.
Затова я има и класацията на фен страниците във Facebook. Смисълът е да бъдат събрани на едно място всички български фен страници. В журито участват най-големите специалисти в бранша. Те коментират печелившите за даден месец фен страници и напътстват за правилните посоки и професионалния начин на работа в съответния бранш. Смисълът на това, да имаш безплатен ресурс, е наистина ценно. Точно такъв е и твоят блог „Бизнес уроци за начинаещи“.
Евгени е от създателите и на голямата онлайн медия www.socialevo.net. Тя е безплатен източник на новините, които се случват ежедневно в бранша. Екипът се старае да представя всички иновативни неща, свързани с бизнес комуникация, социални мрежи, търсачки и онлайн реклама.
3 бизнес урока от Евгени Йорданов
1) Не се предавай! Основният проблем в предприемачеството е свързан с доходите. Въпреки, че не са най-важното нещо като ценност, те все пак са съществено важни.
2) Рискувай! Ако човек рискува, може да спечели, а може и не. Но ако не рискува, 100% няма да спечели.
3) Бъди постоянен! Едно е човек да не се отказва, да рискува. Въпреки всичко той трябва да е постоянен.
Коментари (2)